Jak vybrat obklad a dlažbu?

Ať už vás čeká stavba, nebo rekonstrukce, pravděpodobně se nevyhnete otázce, jak vyřešit obklady nebo dlažbu. Vhodně vybraný materiál nebo vzor dokáže nejen zapůsobit nesmírně elegantně, ale také být velmi praktický. Největšími výhodami jsou termoizolační vlastnosti, snadné čištění a dokonalá kompatibilita s podlahovým topením. Jak ale takový obklad vybrat? Dříve než se budete zajímat o detailní možnosti jednotlivých materiálů, budete muset vyřešit mnohem obecnější, ale o to významnější otázky.

Větší obdélníkový obklad místnost opticky zvětší

Základní rozhodnutí

Umístění obkladu a dlažby

V první řadě musíte už na začátku vědět, kde budou obklad nebo dlažba položeny, a zohlednit tak plánovanou zátěž. Zatímco venkovní dlažba a obklady musí odolat letním teplotám, UV záření, větru a mrazu, v interiéru se nevyhnete specifickým podmínkám v jednotlivých místnostech.

V kuchyni nebo v koupelně čekejte změny teplot a především vlhkost. Pro kuchyň volíme dlažbu s větší tloušťkou, kterou nerozbije spadlý hrnec a jiné kuchyňské náčiní. V koupelně se zase pohybujeme často bosou nohou, a proto jsou vhodné protiskluzové dlažby. Ty označujeme na stupnici R9-R13. Na podlaze se rovněž doporučujeme vyvarovat lesklým materiálům.

Lesklý obklad koupelnu opticky zvětší, protože odráží světlo. Bohužel na něm také ulpívají zaschlé kapky. Matný povrch naopak koupelnu zútulní a je méně náročný na údržbu. Matné obklady s nápaditějšími vzory a texturou dokáží skrýt nečistoty i vodní kámen.

Zatímco dlažbu můžeme použít na podlahu i na stěny, obklad patří kvůli rozdílným vlastnostem vždy pouze na stěny. Na zemi by mohl lehce prasknout.

Materiál

Glazovaná keramika má hned několik výhod, mezi ty nejdůležitější patří vysoká odolnost. Kvalitnější varianty vám vydrží desítky let, aniž by se prošlapaly nebo odřely. Keramika navíc odolává chemickým čistícím prostředkům a nabízí vysokou tepelnou vodivost, pro kterou je oblíbená při instalaci podlahového vytápění. Pokud ho však neplánujete, počítejte s tím, že keramická dlažba může trochu studit.

Přírodní kámen je nejčastěji spojený s obývacími pokoji a obložením stěn kolem krbu a krbových kamen, stále častěji se ale prosazuje i v koupelnách a na jiných místech. Důležité je uvědomit si, že jde o přírodní savý materiál, jenž vyžaduje impregnaci a vrstvu laku. Při pořizování proto počítejte i s těmito položkami.

Povrchy ze skla mají podobné vlastnosti jako ty keramické, jen jsou lesklejší. Obecně právě tyto povrchy a mozaiky vypadají luxusně a vzbuzují dojem prémiových materiálů. Sklo rovněž působí relativně chladně. Nevýhodou zůstává i o něco vyšší cena v porovnání s jinými materiály.

Gumové a plastové obklady nabízí dlouhou životnost, zpravidla nízkou cenu a nepřeberné množství barev a vzorů. Jejich instalace je jednoduchá, protože se provádí bez lepidel za sucha. Podle konkrétního typu je možné dokonce jejich přivrtání, častější je ale systém pero-drážka, známý z klasických palubek. Disponují rovněž dobrými tepelnými a zvukovými izolačními schopnostmi. Nutno doplnit, že se nejedná o přírodní materiál a i když má vysokou životnost, není tak odolný proti otěru a poškození v porovnání s keramickým obkladem.

Dřevo je nejvíc přírodní materiál, který mezi dlažbou a obklady najdete. Např. korek je odolný vůči plísním, navíc elastický a s dlouhou životností. Není drahý, pouze musíte počítat s náklady na lepidlo a lak, které budete potřebovat při pokládce a během pozdější údržby.

Malé dlaždičky prostor zaručeně zútulní

Design a dekor

V dnešní době si můžete vybrat prakticky jakoukoli barvu, vzor nebo strukturu včetně 3D kamenných obkladů z PVC, které vystupují do prostoru a ozvláštňují interiér. I plastové materiály mohou vytvořit zajímavé plastické vzory, nicméně zde se většinou jedná o složitější geometrické ornamenty. Mozaiku vytvoříte složením mnoha malých dlaždiček.

Z obkladu mohou vystupovat reliéfy, nebo do něj být naopak „zapuštěné“. Zároveň mohou fungovat samostatně na každé dlaždici, nebo tvořit obrazec z několika kusů. V současné nabídce najdete jak moderní, tak klasický design prakticky ve všech barvách.

Populární je také imitace dřeva, místnost pak působí útulněji a navozuje hřejivější dojem.

Stále oblíbenější, především v koupelnách a kuchyních, je patchwork design, kdy se spojují složitější barevné obrazce do společné plochy (podobně jako zbytky různých látek do jedné deky).

Zajímavým dekorem je tzv. lappato, tedy česky lapovaný povrch. Jde o zušlechtění povrchu jemným a nepravidelným přeleštěním, což má za následek zajímavou kombinaci lesku a matu. Nejčastěji tuto techniku najdete u keramických dlaždic a vynikne ve větším prostoru, případně na podlahách.

Parametry

Rozměry

Malé dlaždičky, které se skládají do mozaiky, mohou mít hranu třeba jen 3 cm. Stejně tak najdete i velkoformátové obklady o hraně délky 1 m. To jsou ale extrémní případy, nejběžnějším rozměrem je 30 × 30 cm a 30 × 60 cm. Roli hraje i tloušťka, protože čím je dlaždice větší, tím je také křehčí. Tloušťka se pohybuje běžně kolem cca 10 mm, u 3D vzorů i více.

Hmotnost

Keramika, sklo nebo přírodní kámen jsou těžké materiály a vyšší váha znamená také náročnější přepravu a manipulaci. Materiál pro pokrytí několika m² váží desítky i stovky kg. Váha pod např. 1 m² keramického obkladu může ukázat i 10–20 kg. Samozřejmě korek nebo plast jsou lehčí.

Zatížení

Spíše než nosnost, najdete v popisech třídu odolnosti (I–V) nebo zatížení (velmi nízké–velmi vysoké). Nejnižší třída se hodí výhradně pro obklady stěn, ale už II. třída s nízkým zatížením je vhodná pro koupelny nebo do sprchových koutů. V. třída s velmi vysokým zatížením už zastane i podlahové krytiny v restauracích, obchodech a prodejnách, kde je vysoký provoz a nestandardní podmínky.

Na různých místech jsou na dlaždice kladené různé nároky

Funkce a možnosti

  • Mrazuvzdornost je vlastnost důležitá pro všechny dlaždice, které použijete v exteriéru, kolem domu nebo na zahradě. Většina materiálů totiž v mrazu křehne a je náchylnější na mechanické poškození. Mrazuvzdorné materiály přežijí teploty pod nulou bez úhony.

  • Protiskluzová úprava má rovněž svoje třídy označené R9–R13, kdy nejnižší číslo označuje nejvíce klouzající povrch s nejmenším součinitelem přilnavosti. Do koupelny proto hledejte co nejvyšší hodnotu.

  • Nízká nasákavost hraje hlavní roli při výběru obkladů a dlažby do koupelny, případně kuchyně, kde je nejvyšší vlhkost. V těchto místech bude ideální keramická nebo skleněná dlažba, obě mají nasákavost velice nízkou.

Pokládku dlažby je nejlepší nechat na profesionálech

Rady a tipy

Pokládka

Nejprve je třeba zdůraznit, že v ideálním případě byste ji měli nechat na odbornících, a to i v případě, že se považujete za zručného kutila. V první řadě totiž potřebujete absolutně rovný povrch (svislý i vodorovný) a je třeba vybrat vhodné lepidlo, protože každý materiál je něčím specifický. Stejně tak je důležitý i výběr spárovací hmoty a samotné spárování včetně následného začištění. Tam, kde by vám práce trvala týden a s nejistým výsledkem, mohou mít profesionálové za den nebo dva hotovo.

K výpočtu plochy, kterou potřebujete obložit, bude zapotřebí trocha matematiky. Pokud chcete zaokrouhlovat, vždy raději nahoru a nebojte se přidávat. Vždy je lepší, když vám nějaké dlaždice zbydou. To samé platí i pro nákup potřebného množství – na balení nebo v popisu produktu je vždy uvedeno, kolik m² s ním zvládnete pokrýt. I tady si pro jistotu nechte nějakou rezervu.

Údržba dlažby a obkladů

Prakticky žádný povrch není bezúdržbový. O každý je třeba se starat především v závislosti na tom, kde je. V koupelně a v kuchyni je důležitá i častá dezinfekce povrchu, kolem domu a venku zase oceníte omytí vysokotlakým čističem – wapkou. Pozornost věnujte i spárám, kde se ve vlhkých místnostech mohou držet plísně.

Dlažba a podlahové vytápění

Pro podlahové vytápění není ideální každý povrch, ale dlažba, tím spíš keramická, patří mezi nejoblíbenější. Rychle se zahřeje a má nízkou hodnotu tepelného odporu. Ideální jsou dlaždice o tloušťce cca 6 mm a s co největší plochou. Samotnou pokládku a instalaci ale opět nechte na profesionálech.

V naší nabídce najdete rovněž lepidla na obklady, venkovní dlažbu, jiné podlahy a podlahové lišty.